Відкритий урок "Бактерії. Їх роль у природі і житті людини"
Тема. Бактерії - найменші одноклітинні організми.
Роль бактерій у природі та їх значення в житті людини.
Мета уроку:
- Продовжити знайомити учнів з найдавнішою групою живих організмів, розповісти про поширення бактерій та ціанобактерій, привести учнів до висновку про примітивність рівня організації цих організмів, відсутності ядерної оболонки і справжнього ядра у прокаріотів; сформувати поняття про особливості будови та процеси життєдіяльності;
- розкрити значення бактерій у природі та житті людини: в медицині, сільському господарстві, промисловості; закріпити у школярів вміння формулювати біологічні терміни і поняття;
- продовжити формувати в учнів комунікативних та інформаційних компетентностей; створити умови для розвитку творчої особистості, її самореалізації і самовизначення; розвивати вміння порівнювати різні живі організми, виявляти взаємозв'язок бактерій з іншими організмами; порівнювати, аналізувати та робити логічні висновки;
- - сприяти вихованню високої культури навчальної праці та спілкування; переконати школярів про необхідність дотримання правил особистої гігієни та гігієни в колективі.
Базові поняття і терміни: прокаріоти і еукаріоти, автотрофи і гетеротрофи, дроб’янки, бактерії і ціанобактерії, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети, бульбочкові бактерії (азотофіксуючі), симбіонти-бактерії, паразити бактерії, бактерії-симбіонти.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Добрий день, діти! Дуже добре, що ви підготували все необхідне до уроку – значить, урок сьогодні пройде успішно.
II. Актуалізація базових компетентностей учнів
Життя – це найвродливіша з вигадок природи.
- Яка наука про природу допомагає нам пізнати все живе? (біологія)
Біологія – це багатоповерховий будинок, в якому десятки «під'їздів», сотні «квартир», тисячі «кімнат»... І щоб визначити місце знаходження, потрібно знати конкретну адресу живого організму.
- Як називається наука, що вивчає клітини? (цитологія)
- Давайте пригадаймо які одноклітинні організми ви вже вивчили.
(робота з картками)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку
3.1. Подив
- Сьогодні ми з вами вивчатимемо тих, кого не бачимо, не чуємо, але відчуваємо, адже їх біомаса у 150 разів перевищує біомасу усього живого. На 1 га землі вони становлять 5 т живої маси. А розмножуються деякі рекордсмени кожні 5 хв, при цьому за 1 добу їх клітина утворює 1 кг маси! Як ви гадаєте, кого ж ми можемо віднести до таких високопродуктивних організмів?
3.2. Оголошення теми уроку
ІV. Засвоєння нового матеріалу
4.1. «Асоціативний кущ»
Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «бактерії». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображено на дошці.
Бактерія (bacterium) |

Бактерія – (з грец. – паличка) одна з найпоширеніших та основних груп живих організмів, які існують у всіх біосферах, досить стійкі до зовнішніх умов, рекордсмени у розмноженні.
4.2. Радіограма
прокаріоти |
еукаріоти |
![]() |
Кожен по черзі обирає ознаку і прикріплюють її у те, чи інше коло діаграми.
У лівому колі учні записують ознаки, притаманні Прокаріотам, а в правому — Еукаріотам. У середній частині, яка утворена перекриванням двох кіл, учні записують спільні ознаки Еукаріот і Прокаріот.
Приклади:
Ознаки для порівняння |
Прокаріоти |
Еукаріоти |
1.Оболонка 2.Цитоплазма 3.Спадкова речовина 4.Ядро 5.Ядерна оболонка 6. Пластиди 7.Мітохондрії 8. Жгутики 9.Царства |
+ + + - - - - + Бактерії, Ціанобактерії |
+ + + + + + + - Гриби, Рослини, Тварини |
4.3. Морфологічна будова
Залежно від форми тіла бактерії поділяються на (Презентація Слайд 1-7):
< >Округлі - коки (диплококи, стрептококи, стафілококи)1) диплококки (розташовуються парами);2) стрептококи (утворюють ланцюжки);
3) тетракоккі (утворюючи групи по чотири особи);
4) стафілококи (утворюють скупчення, що нагадують виноградне гроно).
< >Паличкоподібні - бацилиСпіралеподібні - спірилиУ вигляді коми - вібріони4.4. Домашнє завдання
Опрацювати §17 + намалювати зображення бактерії (Див. мал.67 ст.64)
4.5. Способи знищення шкідливих бактерій
(Презентація Слайд 8-15):
Способи знищення шкідливих бактерій в харчових продуктах:
1-висушування (фрукти, риба, гриби, трави);
2-консервування (овочі, гриби, фрукти, ягоди);
3-маринування (овочі, гриби);
4-кип'ятіння (вода, молоко);
5-пастеризація (молоко);
6-силосування (зелена маса рослин);
7-зацукрування (варення)
4.6. Фізхвилинка «П’ємо чай»
4.7. Перевірка домашнього завдання
Доповіді учнів про захворювання, спричиненні бактеріями.
Деякі бактеріальні захворювання передаються при фізичному контакті з хворою людиною (венеричні хвороби, проказа).
Бацили ботулізму викликають небезпечне харчове отруєння - ботулізм, часто приводить до смерті людини. Бактерія, що викликає ботулізм, потрапляє з погано промитими продуктами в консерви і активно розвивається в безкисневих умовах при великій кількості білка. В результаті її життєдіяльності в м'ясних або грибних консервах накопичується страшна отрута ботулін. Часто хвороботворні бактерії передаються людині за допомогою так званих переносників. Наприклад, мухи, повзаючи по розпусті, збирають на своїх лапках тисячі хвороботворних бактерій, а потім залишають їх на продуктах, що споживаються людиною.
Хвороби можуть бути пов'язані і з проникненням бактерій в рани. У глибоких ранах, забруднених ґрунтом, розвиваються бактерії, що викликають газову гангрену і правець. Ці захворювання дуже небезпечні і часто закінчуються смертельним результатом.
4.8. Позитивне та негативне значення бактерій
(Презентація Слайд 17-18)
V. Рефлесія
5.1. Дослідницький практикум
На даний момент відомо близько 3000 видів бактерій. Поширення: на земній кулі немає місць, де б вони не мешкали. Так в 1 г ораної землі міститься від 1 до 3млн бактерій, навіть в 1г. льоду Антарктиди можна знайти до 100 видів бактерій. До кінця першої доби в організмі новонародженої дитини живе 12 видів бактерій. В одній краплі чистої води може міститися до 100 бактерій, а в забрудненій - до десятків тисяч.
Підраховано, що в 1 м3 повітря шкільного класу до початку занять 2 600 бактерій, а до кінця занять їх кількість досягає 13 500. З однієї бактерії при +30 С через кожні 30 секунд утворюється дві, при +20 С їх розподіл сповільнюється в 2 рази, а при +10 С - в 20 разів. Припиняють розмножуватися мікроби при +3С - +4С . У зимовому морозному повітрі майже немає бактерій.
«Нельзя человека
закупорить в ящик.
Жилище проветривай
лучше и чаще».
В. Маяковский.
5.2. Умовиводи
V. Оцінювання учнів
VI. Роздуми про дуель
Якось до Луї Пастера прийшов незнайомець і сказав, що він секундант одного графа, якому здалося, начебто вчений образив його. Граф вимагав сатисфакції. Пастер спокійно вислухав секунданта й відповів:» Коли вже мене викликають на дуель, то я маю право вибрати зброю. Ось дві колби: в одній-збудник холери, в іншій-чиста вода. Якщо людина, від якої ви прийшли, погодиться випити вміст однієї з них, я вип’ю з іншої колби».
Як ви думаєте, чи відбулась дуель? Як можна назвати такий вид зброї?
(Дуель не відбулася, зброя- бактеріологічна)