Виховна година "Дорожні знаки у нашому житті"
Мета: Поглибити знання учнів про правила дорожнього руху та дорожні знаки, які вони зустрічають у повсякденному житті; розвивати мислення, мову, навички поведінки на дорозі; виховувати повагу до оточуючих, правила ввічливості; корегувати увагу, пам’ять; розвивати дрібну моторику рук під час виготовлення виробу – дорожнього знака.
Хід заняття
Правила дорожні знаю.
Їх виконую завжди.
Знаки на ходу читаю
Щоб не трапилось біди.
В школу свій маршрут долаю
Шлях, що вдало вибрав я
Він безпечний, я це знаю
Знає, це й моя сім’я.
І дорогу переходжу
Тільки там, де перехід.
І на все я час знаходжу.
На навчання і похід.
Основне – це дисципліна,
І тоді біда мине
Знати треба неодмінно,
Що життя – це головне.
Дійсно діти, для людини життя – це головне. Тому сьогоднішнє заняття пов’язане із збереженням життя на дорозі, а одним із головних елементів дорожнього руху є дорожні знаки. Отже, тема нашої виховної години «Дорожні знаки поміж нас».
Всі люди протягом свого життя є пішоходами і пасажирами різного транспорту. Наша розмова сьогодні буде іти про безпеку на дорогах, яку мають створювати як пішоходи, так і пасажири. Одні і другі створюють аварійні ситуації на дорогах і в транспорті, такі ситуації називають ДТП.
По дорогах України рухається різний транспорт, тому під колеса автомобілів потрапляють дорослі і діти. Постраждалі часто нехтують правилами дорожнього руху.
У разі виникнення ДТП важливо не розгубитися, оцінити ситуацію і діяти згідно обставин. Якщо, наприклад, сталося ДТП, автомобіль перекинувся, насамперед потрібно не розгубитися, спробувати відкрити двері і вибратись назовні, а також допомогти вибратись із машини і іншим пасажирам. Від машини потрібно відійти як найдальше, бо автомобіль може вибухнути у будь-яку хвилину. Вибратись із автомобіля люди можуть через розбите лобове або заднє вікно. Вибити вікно в авто можна лише ногами впершись спиною об сидіння автомобіля. Ще до приїзду швидкої, при необхідності, потерпілим в ДТП людям, надається перша медична допомога.
І. Вікторина. Тому сьогодні ми з вами пригадаємо правила дорожнього руху і для цього проведемо вікторину. Поділимось на дві команди. . За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.
Питання вікторини:
1.Особа, яка керує транспортним засобом. (водій)
2.Працівник ДАІ який регулює дорожній рух. (регулювальник)
3.Пристрій для регулювання руху на перехресті доріг. (світлофор)
4.Назвіть учасників дорожнього руху. (водій, пішохід, пасажир)
5.Нормативний документ, який встановлює порядок дорожнього руху по всій території України.(правила дорожнього руху)
6.Як називається частина дороги, призначена для руху пішоходів через проїжджу частину.(пішохідний перехід)
7.Дорожній знак, що встановлюється поблизу шкіл. (Діти)
8.Як називається зебра на дорозі. (пішохідний перехід)
9.Які сигнали подає світлофор. (червоний, жовтий, зелений)
10.Що означають кольори світлофора.
11.З якого віку дозволяється дітям їздити на велосипеді. (з 14 років)
12.Чи дозволяється буксировка велосипеда. (ні)
13.Чи є у велосипеда шлях гальмування. (так)
14.Чи можна велосипедистові їхати по дорозі, якщо неподалік є велосипедна доріжка. (ні)
15.Якої сторони слід дотримуватись, крокуючи тротуаром. (правої)
16.Із скількох років дозволяється їздити на передньому сидінні автомобіля. (з 12 років або ріст дитини має сягати 150 см.)
17.Чи завжди пасажирам потрібно пристібатися ременями безпеки, чому.
18.Як велосипедист повинен проінформувати водія, що рухається за ним, що йому потрібно повернути, зупинитися. (показом руки)
19.Як слід переходити дорогу, якщо ви вийшли з транспорту.(ззаду)
Підводимо підсумки вікторини.
Любіть себе та поважайте інших.
Своє життя й здоров’я бережіть.
І правильно дорогу вибирайте
Якщо до старості бажаєте дожить
Щоб не спізнитись – ви не поспішайте –
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А по дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя й здоров’я зберегти
Бо їде транспорт, всюди перехожі,
Хтось на роботу, хтось з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не зупиняється ніде.
Оголошуємо підсумки вікторини.
ІІ. Гра «Виправ помилки»
1.Учасниками дорожнього руху є: пасажир, водій та автомобіль.(пішохід).
2.Пішохід – це людина, яка використовує транспортний засіб, знаходиться у ньому, але не керує ним. (пасажир).
3.На світлофорі зверху горить жовтий колір, потім зелений, а далі – червоний. (червоний, жовтий, зелений).
4.Якщо ви вийшли з транспорту, дорогу слід переходити спереду. (ззаду).
ІІІ. Виготовлення дорожнього знака «Пішехідний перехід».
У нашій класній кімнаті є світлофор, пішехідний перехід, але ми не маємо знака, який би вказував про наш перехід. Пропоную потрудитись і виготивити його. Ви підтримуєте мою пропозицію?
ІV. Відгадування загадок
Маленькі будиночки по дорозі біжать
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (автобус, тролейбус…)
Різні скельця є у мене
Червоне, жовте і зелене.
Можу ними я сказати
Йти, стояти, зачекати. (світлофор)
Тротуаром йдуть малята
Жваві хлопчики й дівчата
Не кричать і не пустують
Дуже ввічливо крокують
Симпатичні всі на вроду
Наші дітки (пішоходи).
Ми побачили з тобою як
Як одною лиш рукою
Тільки жезла він підняв
Вантажівку вмить спиняв
Що ж це за силач такий ?
Це малята (постовий, інспектор ДАІ)
Я не їм вівса і сіна
Дайте випити бензину
Усіх коней обжену
Кого хоч наздожену (Машина).
На дорозі звір лежить Весь у смужку,
ніби спить У степу він народився А у
місті нам згодився Цього звіра звати зебра
В нього є смугасті ребра
Знає кожний пішохід - це безпечний (перехід).
Два брати попереду біжать А два позаду наздоганяють
(колеса).
Любіть себе та поважайте інших
Своє життя й здорові бережіть
І правильно дорогу вибирайте
Якщо до старості бажаєте дожить
Щоб не спізнитись - ви не поспішайте
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти
А по дорозі рот не роззявляйте
Щоб і життя, й здоров'я зберегти
Бо їде транспорт, всюди перехожі
Хтось на роботу, хтось з роботи йде
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі
А рух не зупиняється ніде.
V. Інсценізація поезії.
Молодці діти. А тепер давайте спробуємо з вами інсценувати вірш «Знайомство з дорожніми знаками».
1-й учень: Світлофор зеленим світить,
Поспішаю, як ніхто –
З братом їдемо до діда У новенькому авто.
Ми домовилися вранці,
Він чекає на стоянці.
Ось і я - часу не гаймо,
Заспівав мотор - рушаймо!
2-й учень: Розрослись каштани, липи,
Без зупинки тут не можна
СТОП - ці літери великі Здалеку побачить кожний.
3-й учень: Брат машину зупиняє,
Озивається до мене:
Світлофор три ока має –
Червоне, жовте і зелене.
Червоне - треба пам’ятати:
Іти не можна - слід чекати.
Мигне жовте, не хвилюйся:
Уважним будь і приготуйся.
Зелене - вітер, сніг чи злива:
Через дорогу йди сміливо.
4-й учень:Нам дорога ще далека.
Брат веде, позаду я.
Знак дорожній «Небезпека»
Застережить водія.
Глянь праворуч, глянь ліворуч,
На дорозі діти - стій!
Дитсадок і школа поруч - Обережніше, водій!
5-й учень: Я забув! Не вимкнув праску!
От так лихо! Що робити?
Для забудьків знак, будь ласка - «Телефон» - біжу дзвонити.
6-й учень:Скоро дідове подвір’я,
Дід у нас лісник, отак!
З лісу можуть вийти звірі,
Нам про це говорить знак.
Ми приїхали. Дідусь На порозі крутить вус,
Йде онуків зустрічати:
- Здрастуйте, ходіть до хати.
7-й учень:Приїздіть у ліс в суботу
Вистачить для всіх роботи.
Пост ДАІ. Інспектор чемно
Радить пас прилаштувати,
Посміхається приємно:
- Хай частить вам, - каже брату.
То ж давайте ми з вами підведемо підсумок того, про що ми дізналися на сьогоднішній нашій виховній годині (Підводимо підсумок уроку).
Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати правила дорожнього руху, і їх дотримуватись.