Ми знову із сертифікатом!
АСТРОНОМІЯ — НАУКА, ЩО ВИВЧАЄ ВСЕСВІТ. МЕТОДИ ТА ЗАСОБИ АСТРОНОМІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Мета уроку: продовжити знайомити п’ятикласників із наукою астрономія; ознайомити учнів з історією вивчення Всесвіту; сформувати у дітей уявлення про те, за допомогою яких методів та засобів відбувається дослідження космосу; здійснювати формування наукового світогляду; продовжити розвивати вміння та навички працювати з підручником та додатковою літературою, порівнювати, аналізувати, вибирати головне, робити висновки; розвивати в учнів уміння використовувати сучасні технології у повсякденному житті та, безпосередньо, під час вивчення природознавчих наук; виховувати зацікавленість та прагнення досліджувати навколишній світ.
Обладнання: підручник: О.Г. Ярошенко, В.М. Бойко «Природознавство» 5 клас,- Київ, видавництво «Світоч», 2013 р., атлас з природознавства; карта зоряного неба; глобус; робочий зошит: Демічева І.О. Природознавство. 5 клас. – Х. Вид-во «Ранок», 2015. – 80 с. + Дод.; класний зошит; мобільні телефони чи гаджети з програмою «Растішка»; магніти від «Растішка»; заготовки для створення макету Сонячної системи; наочні матеріали (зображення та визначення).
Основний хід уроку:
І. Організаційний момент
– Настрій в учнів каково?
– Во!
– Настрій в учнів каково?
– Во!
– Настрій в учнів каково?
– Во! Во! Во!
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і мотивація навчальної діяльності
Перевірка домашнього завдання (РЗ ст.32 завдання №51).
ІІІ. Оголошення теми уроку.
– Сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати космічними просторами, а тема нашого уроку: «Астрономія – наука, що вивчає всесвіт» (Учні записують дату та тему уроку).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
Астрономія — наука, що вивчає рух, будову, походження і розвиток небесних тіл і їх систем. Нагромаджені нею знання застосовуються для практичних потреб людства. Це одна з найдавніших наук, яка розвивалася разом із людиною та суспільством. Народи Вавилону, Єгипту, Китаю, Індії мали певні астрономічні знання ще тисячі років тому і застосовували їх для вимірювання часу та орієнтування за сторонами горизонту.
У XX столітті астрономія розділилася на дві головні галузі: наглядову і теоретичну.
(Вчитель пише на дошці, п’ятикласники оформлюють запис у класних зошитах:
АСТОРОНОМІЯ
НАГЛЯДОВА ТЕОРЕТИЧНА
Наглядова астрономія сфокусована на отриманні даних шляхом спостережень за небесними тілами, які потім аналізуються з допомогою основних законів фізики. Теоретична астрономія орієнтована на розробку комп’ютерних, математичних чи аналітичних моделей для опису астрономічних об’єктів і явищ. Ці дві царини доповнюють одна одну: теоретична астрономія шукає пояснення результатами спостережень, а наглядова астрономія використовується для підтвердження теоретичних висновків і гіпотез.
Знання з астрономії дають можливість орієнтуватися та визначати географічні координати (у навігації, авіації, космонавтиці, геодезії, картографії) і в сьогоднішній час. Також астрономія допомагає досліджувати й освоювати космічний простір, вивчати нашу планету з космосу. Крім цього, астрономія допомагає дізнатися, як впливають різні космічні тіла на Землю.
4.2. Робота з підручником.
«Розвиток астрономічних досліджень» ст.99-100.
4.3. Робота з друкованим робочим зошитом.
Ст.34 завдання №54 (А).
4.4. Творчий практикум: Виготовлення макету Сонячної системи.
– А тепер пропоную вам побувати маленькими «коперниками» і спробувати побудувати свою модель Всесвіту ХХІ ст. Для цього вам необхідно:
- назвіть улюблену планету із Сонячної системи;
- віднайдіть її серед запропонованих моделей;
- склейте відповідно правил та вимог об’ємної аплікації, які ви вивчали на уроках трудового навчання;
- розмістіть на моделі у тій послідовності, якої дотримуються сучасні вчені-астронавти.
(П’ятикласники разом із вчителем створюють модель Сонячної системи).
4.5. Методи, прилади та засоби дослідження космосу.
– Як ви вважаєте чи змінилися прилади і засоби дослідження космосу з початку його вивчення і до сьогодні? (Так). Розгляньте, будь ласка, мал.75 на ст.101 у підручнику. Тут ви бачите гномон, квадрант, астролябію – прилади, за допомогою яких визначали положення світил на небесній сфері. Нині нам в цьому допомагають штучні супутники землі, цілі космічні станції. (Вчитель демонструє на дошці зображення).
На мал.76 ст.101 зображено телескоп Галілея, а на мал.77 ст.101 вже сучасний телескоп, який вчені використовують у своїй роботі.
(Вчитель демонструє на дошці зображення).
Зверніть увагу на його масштаби: бачите поруч стоять автомобілі?
4.6. Ера космонавтики.
– Діти, а хто такий космонавт? Давайте запишемо визначення до класного зошита. Космонавт — спеціально підготована людина, що здійснює політ у космічному просторі.
(Вчитель демонструє на дошці зображення, а після запису учні роблять ФІЗКУЛЬТРОЗМИНКУ для пальчиків: «Цей пальчик – маленький (мізинчик), цей пальчик – слабенький (безіменний), цей пальчик – довгенький (середній), цей пальчик – сильненький (вказівний), цей пальчик – товстянок (великий) – разом буде кулачок! (Повторити це і з іншою рукою).
– Зверніть, будь ласка, свою увагу на зображення портретів у вашому підручнику на ст.102. Отже, Юрій Гагарін – перша людина, яка побувала в космосі – росіянин.
Ніл Армстронг – американець і перша людина, яка ступив на поверхню Місяця і взяв проби місячного ґрунту.
Леонід Каденюк – українець, перший космонавт незалежної України.
4.7. Гра «Маленькі космонавти»
– Правила гри полягають в тому, що ви маєте поділитися на дві уявні космічні станції і уявити себе вченими-астронавтами, що за допомогою сучасних технологій вивчають Сонячну систему. Ви обираєте по два магніти, оживляєте за допомогою програми «Растішка», а потім обмінюєтесь досвідом з колегами – розповідаєте про ваші відкриття.
V. Узагальнення та систематизація знань
– Діти, а хто зображений на цьому магнітові? (Іншопланетя́нин)
(Визначення та зображення «іншопланетянина» вчитель демонструє на дошці).
Іншопланетя́нин – гіпотетичний представник розумного позаземного життя, житель іншої планети у Всесвіті — не на Землі. Також культурне поняття в житті людей, досить часто зустрічається у науковій фантастиці.
– Уявіть, що вони справді існують і ми хочемо запросити їх у гості, тому на запрошенні нам необхідно вказати свою космічну адресу в Галактиці.
(Завдання №53 ст.33 у друкованому робочому зошиті).
VІ. Оцінювання та самооцінювання учнів.
VІІ. Домашнє завдання
Обов’язково до виконання:
§ 24 ст.99-103, РЗ ст.34 №54 (Б)
Завдання підвищеного рівня, яке можна виконати за допомогою підручника (ст.100-102) та інших інформаційних джерел – РЗ ст.35 завдання №55.